Pcim rządzi – NIE

Skąd pochodzi boska aura prezesa Orlenu.

 

W Pcimiu nie ma pomnika Daniela Obajtka. W położonej po sąsiedzku Rabie Wyżnej jest pomnik kardynała Stanisława Dziwisza.

Panów łączy nie tylko pokrewieństwo dusz. Pcim leży nad Rabą – jak Raba Wyżna, w której przyszedł na świat purpurat. Obydwaj umiłowali i rozsławili swoje wioski. Wynieśli krajan na najwyższe urzędy. Znają się, Dziwisz często bywa w gminie Pcim.

 

Diabeł

– Nazywam się Kamil, jestem z Pcimia i narysowałem most oraz ryby – przedstawia się 5-latek.

– Jestem z Pcimia, mam na imię Karolinka. Narysowałam diabelski kamień. Co na nim jest? Odcisk diabła.

Przedszkolaki znają historię na pamięć: – Diabeł chciał spuścić głaz na Bozię w Kalwarii. Od Tater go niósł. Pod Pcimiem nie zdzierżył. W Stróży kamień z plecysków zlecioł… Próbował łapnąć, 4 pazury po dziś dzień odbite…

Nie jest jasne: minęła północ czy może zabiły dzwony z parafii św. Mikołaja? Właśnie: czy w Pcimiu był w tamtych czasach kościół? Z drugiej strony diabły to przecież nie dinozaury, nikt nie określił, kiedy przestały się wtrącać do ludzkich spraw. Tak czy siak dzięki Pcimowi maryjne sanktuarium ocalało. A teraz niektórzy Polacy nie wiedzą, gdzie leży Pcim! Choć mieszka się tu bardzo dobrze. Jest piękny krajobraz i miejsca widokowe. Można pooddychać świeżym powietrzem.

 

Auto na sprężynach

Najmłodsi obywatele RP – w Pcimiu są 2 przedszkola – zawsze były przedmiotem najwyższej troski Daniela Obajtka. Emocje przejęła fundacja Orlenu. Może dlatego, że jej jedynym fundatorem jest zarządzany przez Obajtka Polski Koncern Naftowy. Ostatnio kupiła dla „jedynki” płotek edukacyjny, huśtawkę potrójną metalową i auto na sprężynach. Wszystko za 26 256 zł. Fundacja doposażyła też plac zabaw przy przedszkolu nr 2.

Nie zapomniano o artystkach z Koła Gospodyń Wiejskich Stróża. Fundacja Orlenu kupiła stroje regionalne. Białe haftowane bluzki z żabotami, paradne marszczone spódnice w kolorze świeżej krwi i czarne haftowane czerwoną nicią kamizelki. Do tego korale, czerwone naturalnie.

– Wystarczyło na buty i rajstopy – zapewnia solistka.

W Pcimiu wszyscy wiedzą: choć Obajtek nie stąd, tylko z powiatowych Myślenic, to dbał o pcimian. Gdy był wójtem, w każdy piątek odwiedzał wyborców.

– Ciastkiem poczęstował, czekoladkę dał. Przede wszystkim zapytał o zdrowie. Pogadał o pogodzie. Ponarzekał na rząd PO-PSL, że z narodem nie trzyma…

 

Wychodki

Obajtek pobierał nauki w technikum weterynaryjnym w Nowym Targu. Można się spierać, zły był uczeń czy szkoła? Maturę udało się zdać dopiero w technikum rolniczym. W 2006 r. 30-latek został wójtem w Pcimiu.

Co zrobił? Wyrychtował rynek. Postawił latarnie, posadził kwiaty. Zadłużył gminę. Nie udało się zbudować sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.

Studnie i wychodki to w Pcimiu temat tabu. Ludzie nie winią Obajtka: – Funduszy Unia nie dała… Wykonawca skrewił…

 

Malarka Szydło

W pierwszych miesiącach 2015 r. wichura zniszczyła szkołę. Wójt poprosił Ministerstwo Edukacji o wsparcie. Decyzja o rządowym finansowaniu zapadła dopiero w czerwcu 2015 r.

– Trzeba wybrać wykonawcę w przetargu, nie zdążymy więc z robotami. – Obajtek podpuszczał mieszkańców.

6 sierpnia 2015 r. Andrzej Duda został prezydentem. Polska szykowała się do wyborów parlamentarnych. Kandydatka na premiera Beata Szydło pod koniec wakacji 2015 r. wpadła pomalować pcimską szkołę. Ramię w ramię z rodzicami. Zdjęcia wiceprezeski PiS z w koszulce „Damy radę”, sprawnie manewrującej wałkiem, obiegło cała Polskę.

„Daniel wszystko mogę Obajtek” – zachwycił się Jarosław Kaczyński, choć przy włodarzu plątał się prokurator.

 

Całość na łamach